شماره تلفن: 88559070-021

FlexibleLOM چیست؟

FlexibleLOM چیست؟ | شرکت KSP از سال 1385 فعاليت خود را با هدف ارائه خدمات در زمينه شبکه هاي کامپيوتري و اينترنت آغاز نمود. شرکت KSP با تکيه بر تجربه و دانش فني چندين ساله مؤسسين خود درحوزه هاي گوناگون تکنولوژي در سطوح ملي آغاز نموده است.

درباره شرکت KSP

شرکت KSP از سال 1385 فعاليت خود را با هدف ارائه خدمات در زمينه شبکه هاي کامپيوتري و اينترنت آغاز نمود . شرکت KSP با تکيه بر تجربه و دانش فني چندين ساله مؤسسين خود درحوزه هاي گوناگون تکنولوژي در سطوح ملي ، و نيز همياري جمعي از متخصصان و نخبگان زبده صنعت فن آوري ارتباطات و اطلاعات،‌ کار خود را با ارائه خدمات مشاوره، راه حل هاي جامع شبکه، طراحي، اجراء و پشتيباني، تامين بهنگام تجهيزات تخصصي و فوق تخصصي شبکه در قالب پيشرفته ترين و بروزترين تجهيزات فعال و غير فعال شبکه از بهترين مارکهاي دنيا همچون Cisco ,Hp ,Foundry, از رده تجهيزات اکتيو و Nexans, Brand-rex, ، 3M از رده تجهيزات پسيو ادامه داد. در سالهای اخير اين شرکت عمده فعاليت خود را بر روي توزيع محصولات سيسکو متمرکز نموده است .

FlexibleLOM چیست؟

FlexibleLOM مخفف عبارت Flexible LAN-on-Motherboard بوده و استانداردی است که برای کارت‌های رابط شبکه HPE در نظر گرفته شده است. این کارت‌های شبکه معمولاً در سرورهای خاصی از اچ پی مانند سرورهای ProLiant Blade و سرورهای ProLiant Rack Mount به کار گرفته می‌شوند.

FlexibleLOM به معنی این است که می‌توانید کارت شبکه را با توجه به نیازتان شخصی‌سازی کرده و تنظیم کنید؛ یعنی، با استفاده از این کارت شبکه می‌توانید از بین انواع مختلف آداپتورهایی که از طریق یک کانکتور لبه مخصوص به برد سیستم متصل می‌شوند، یک گزینه را برای استفاده در نظر بگیرید.

فناوری FlexibleLOM مزایای مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان ذخیره اسلات PCI، کاهش مصرف انرژی و افزایش عملکرد اشاره کرد. همچنین با کمک این فناوری می‌توانید به جای خرید کارت رابط شبکه جداگانه و ارتقاء سرور، اسلات‌های PCI را برای دستگاه‌های دیگر ذخیره کنید.

آداپتورهای FlexibleLOM در نمونه‌های مختلفی مانند FLR (FlexibleLOM Rack)، FLB(FlexibleLOM Blade) و (FLF (FlexibleLOMFabric تولید و به بازار عرضه شده‌اند. این آداپتورها از پروتکل‌های مختلفی مانند اترنت، iSCSI، FCoE و InfiniBand پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها برای ارتقاء سرورهای مد نظرتان و بهینه‌سازی عملکرد شبکه استفاده کنید.

FlexibleLOM چیست؟
FlexibleLOM چیست؟

LOM چیست و چه کاربردی دارد؟

LOM که در انتهای عبارت FlexibleLOM استفاده شده، در واقع نشان دهنده یک آداپتور جدید شبکه است که در مادربرد سرور تعبیه شده. این مادربرد را می‌توانید با مدل‌های جدید جایگزین کرده یا آن را ارتقا دهید. این عبارت مخفف LAN on Motherboard بوده و با کارت رابط شبکه (NIC) روی برد سیستم یکپارچه شده و نیازی به اسلات PCI جداگانه ندارد. برند اچ پی با هدف استفاده بهینه از فضای داخل سرور این کارت‌های داخلی را طراحی کرده است. کارت داخلی یا LOM قابلیت جابجایی را دارد و این امکان را به کاربران و مدیران سرور می‌دهد که با کمک آن بین اترنت یا فناوری‌های جدید شبکه یک گزینه را انتخاب کنند.

(FLR (FlexibleLOM Rack چیست؟

FLR که از مخفف عبارت Flexible LAN on Motherboard گرفته شده، یک نوع آداپتور شبکه است که در مادربرد سرور تعبیه شده و امکان جابجایی آن با مدل‌های مختلف و ارتقاء FLR برای مدیران شبکه وجود دارد. در واقع FLR به معنی است که کارت شبکه روی سیستم به صورت یکپارچه استفاده شده و برای تعبیه آن در سرور نیازی به اسلات PCI جداگانه وجود ندارد.

با کمک FLR نیازی به کارت شبکه جداگانه نخواهید داشت و فضا و اسلات‌های PCI خالی در سرور برای اتصال سایر دستگاه‌ها و تجهیزات را دارید. آداپتورهای FLR تنها در سرورهای رکمونت تعبیه شده‌اند. این آداپتورها از انواع پروتکل‌ها و سرعت‌های مختلف در شبکه مانند 1 گیگابایت اترنت، 10 گیگابایت اترنت و یا 25 گیگابایت اترنت پشتیبانی می‌کنند.

FlexibleLOM چیست؟

تفاوت بین طراحی استاندارد LOM و FlexibleLOM جدید HPE چیست؟

فناوری LOM با FlexibleLOM تفاوت دارد. فناوری LOM روی برد سیستم یکپارچه شده است و نیازی به اسلات PCI جداگانه برای آن نخواهید داشت؛ اما فناوری FlexibleLOM این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که آداپتور شبکه را سفارشی‌سازی کرده و آن را با مدل‌های مختلف جایگزین کنید.

بنابراین، در فناوری توسعه یافته FlexibleLOM کاربران می‌توانند دستگاه را طبق نیازی که دارند سفارشی کرده و از میان پروتکل‌های شبکه با سرعت‌های مختلف اترنت 1 گیگابایتی و… یک گزینه را انتخاب کنند. یعنی کاربران و مدیران شبکه می‌توانند بدون نیاز به تغییر مادربرد یا شاسی استفاده شده در سرور به راحتی آن را ارتقاء داده و عملکرد شبکه را بهینه کنند.

 • نحوه نصب FlexibleLOM در سرور

  برای نصب FlexibleLOM روی سرورهای HP لازم است که ابتدا تجهیزات سخت‌افزاری و ابزارهای لازم را تهیه کنید. سپس می‌توانید با طی کردن مراحل زیر این کار را بدون مشکل انجام دهید.

  • سرور را خاموش کنید.
  • پنل دسترسی و کیج رایزر سرور را از داخل رک خارج کنید.
  • جای FlexibleLOM را مشخص کرده و سپس آداپتور FlexibleLOM را در محل مورد نظر نصب کنید.
  • سپس کیج رایزر و پنل دسترسی را در محل اول قرار دهید.
  • سرور را دوباره در رک قرار داده و کابل‌های بخش LAN را وصل کنید.
  • تمام سیم‌های برق را به سرور وصل کرده و سیم‌های برق داخلی و سخت‌افزار را به منبع برق متصل کنید.
  • سرور را روشن کنید، تا آماده استفاده شود.

سخن پایانی

موضوع ارتقاء سرور یکی از مواردی است که اغلب مدیران شبکه با آن مواجه می‌شوند. چون هر چقدر تعداد کاربران بیشتر شود و نیاز به سرعت عمل بالاتری برای انتقال داده‌ها وجود داشته باشد، لازم است که از سرورهای پیشرفته‌تری برای شبکه‌های مختلف استفاده شود. flexibleLOM فناوری جدیدی است که برند اچ پی در سرورهای نسل جدید خودش مانند HPE FlexibleLOM Gen10 به کار گرفته. با کمک این فناوری می‌توانید شبکه خودتان را سفارشی‌سازی کرده و آن را به راحتی و با مقرون به صرفه‌ترین هزینه ارتقاء دهید.

تماس با ما